Chemia Ogólna dla studentów studiów niestacjonarnych WO

Na zajęcia z chemii ogólnej dla studentów I roku Wydziału Odlewnictwa, specjalność Inżynieria Procesów Odlewniczych składają się:

2. Ćwiczenia rachunkowe, 10 godzin,
  3. Ćwiczenia laboratoryjne, 15 godzin.

Podstawowe prawa i pojęcia chemiczne. Klasyfikacja wzory i nazewnictwo związków nieorganicznych. Typy reakcji chemicznych. Podstawy obliczeń chemicznych. Uzgadnianie reakcji chemicznych, reakcje redox. Stechiometria. Budowa atomu. Układ okresowy a budowa atomu. Właściwości pierwiastków. Budowa cząsteczki. Wiązania chemiczne. Stany skupienia materii. Gazy – równanie gazu doskonałego i rzeczywistego. Roztwory. Dysocjacja elektrolityczna. Reakcje w roztworach wodnych. Hydroliza soli. Obliczanie pH roztworu oraz jego pomiar. Analiza ilościowa (alkalimetria, acydymetria, oksydymetria). Reakcje elektrochemiczne. Pomiar potencjału, rodzaje elektrod. Szereg napięciowy metali. Reakcje metali z kwasami. Ogniwa galwaniczne. Elektroliza, powłoki galwaniczne. Otrzymywanie metali z rud i metodą elektrolityczną. Charakterystyka pierwiastków poszczególnych grup układu okresowego i ich związków. Elementy chemii organicznej i chemii polimerów. Zastosowanie tworzyw sztucznych w odlewnictwie.

Wykłady prowadzi ???.

Tutaj można znaleźć zakres materiału do egzaminu z chemii ogólnej.

Ćwiczenia rachunkowe obejmują następujący zakres materiału:

1. Klasyfikacja związków. Wzory sumaryczne, strukturalne i nazwy związków.
  2. Równania chemiczne. Obliczenia według równań reakcji chemicznych.
  3. Prawa gazowe w obliczeniach stechiometrycznych.
  4. Reakcje utleniania-redukcji (redoks).
  5. Stężenia roztworów, przeliczanie stężeń.

Materiały do ćwiczeń rachunkowych:

1. Podstawy obliczeń chemicznych.
  2. Reakcje utleniania i redukcji.

Ćwiczenia prowadzi: ???.

Ćwiczenia laboratoryjne według następującego harmonogramu:

1. Data:
    1. Przepisy BHP, podział na zespoły, warunki zaliczenia.
    2. Klasyfikacja związków nieorganicznych. Typy reakcji chemicznych. Teoria i instrukcja
  2. Data:
    1. Równowagi w roztworach elektrolitów. Teoria i instrukcja
    2. Szereg napięciowy metali. Ogniwa galwaniczne. Teoria i instrukcja
  3. Data:
    1. Chemia organiczna. Polimery. Teoria i instrukcja
  4. Data:
    1. Zaliczenia

1. Chemia dla inżynierów, podręcznik pod red. J. Banasia, W. Solarskiego, AGH Uczelniane Wyd. Nauk.-Dydakt., Kraków 2008 (wyd. uzupeł. i popr.).
  2. Ćwiczenia laboratoryjne z chemii z elementami teorii i obliczeń dla mechaników, skrypt pod red. Krystyny Moskwy, wyd. AGH, Kraków 2000.